Fellowes 8020807 Office Suites Monitor Riser Plus
Product Code:
22010J
Pack Of
1
A few easy adjustments to your workstation can make a huge difference to your daily routine. Moving your head to view your screen or to read documents requires you to tilt and turn your neck and upper back. Positioning your screen incorrectly can put serious strain on your eyes, neck and shoulders which is why the Fellowes Smart Suites Monitor Riser is a necessity for your workspace as it allows you to place your monitor at a more ergonomically-correct viewing position to suit you. This adjustable monitor stand can support CRT or TFT monitors with a maximum weight of 10kg and its space saving design allows you to stow your laptop underneath the monitor riser for in-office use. Accommodate the Ideal viewing angle that best suits your needs, the Smart Suites Monitor Riser Plus features 3 height adjustable settings (100-150mm) allowing you to find a comfortable screen position accustomed to you.
- General
- A few easy adjustments to your workstation can make a huge difference to your daily routine. Moving your head to view your screen or to read documents requires you to tilt and turn your neck and upper back. Positioning your screen incorrectly can put serious strain on your eyes, neck and shoulders which is why the Fellowes Smart Suites Monitor Riser is a necessity for your workspace as it allows you to place your monitor at a more ergonomically-correct viewing position to suit you. This adjustable monitor stand can support CRT or TFT monitors with a maximum weight of 10kg and its space saving design allows you to stow your laptop underneath the monitor riser for in-office use. Accommodate the Ideal viewing angle that best suits your needs, the Smart Suites Monitor Riser Plus features 3 height adjustable settings (100-150mm) allowing you to find a comfortable screen position accustomed to you.
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Weight | 880g |
| Maximum Load | 10kg |
| Stackable | No |
| Monitor/Notebook Size | 21in Monitor |
| Height Adjustable | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Drawer Unit | No |
| Weight Capacity | 10 |
| EN Standard Code | BS EN ISO 9241 |
| Monitor Notebook Size | 21in Monitor |
| Number of Height Adjustments | 3 |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Depth (mm) | 480 |
| Height (mm) | 480 |
| OEM | 8020801 |
| Width (mm) | 333 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Accreditation | ISO 14001 |
| Suitable for Screen Sizes (inches) | 21 |
| Minimum Recyclable Content (%) | 99 |
| Capacity Weight (Kg) | 10 |
| 3 height adjustments maximise viewing comfort |
| Colour: Black |
| Includes a letter tray and 2 accessory pods for additional storage space |
| Material: Plastic |
| Max Weight: 10kg |
| Stows laptop or documents below top surface to keep desk clutter free |
| Tested by FIRA International Ltd to comply with the ergonomic requirements set out in European Health and Safety Legislation: EN ISO 9241-5 |
×